Kitesurfing – najpopularniejszy sport wodny

0
965

Kitesurfing — sport ekstremalny, odmiana surfingu, technicznie podobny do windsurfingu, mimo to różni się znacznie w technice oraz prowadzeniu deski. W kiteboardingu deskę kite prowadzi się tak jak podczas surfowania na falce, na krawędzi dynamicznie ostrząc, w windzie zarazem deska pływa płasko po wodzie. Ten sport uprawiany jest na jeziorach oraz na morzu. W Naszym kraju Kite surferów zazwyczaj można zauważyć w województwie zachodnio pomorskim nieopodal Dziwnówka, Wolina i Szczecina i w okolicy zatoce w okolicy Helu, Juraty czy Rewy.

SPRZĘT DO KITESURFING -u:

Bar – najczęściej wytworzony ze stopów lekkich plastików lub włókien węglowych, w skład wchodzą 4 ech lub 5ciu lin o wielkości ok. kilkunastu metrów, taśmy de-powera, pomagającej w optymalizacji siły kajta oraz Chicken Loopa, pętla trzymająca bar do trapezu.

Deska – deski wytwarzane z przeznaczeniem do kitesurfingu mają długość od 1 do 2 metrów (Kitesurfing sklep)

TYPY DESEK DO KITESURFINGU:

Twin-Tip – deski umożliwiające pływanie w dowolnych kierunkach, gdzie dziób i rufa wyglądają tak samo

Wave – deski wielkością przypominające deseczki surfingowe, zaopatrzone o STRAPY (paseczki zapewniające ciągły kontakt deski z nogami surfera). Polecane do halsowania po fali, rejsów oraz rekordów prędkości. Deski kite unoszą się samodzielnie na tafli wody, ale toną pod ciężarem ridera. Podczas żeglowania unoszą się na powierzchni dzięki mocy ciągu kajta.

Odpowiedni styl deski, wielkość i typ wybiera się do ciężaru, doświadczenia i upodobań kitesurfera. Latawiec, jest to źródło energii ciągnącej, zazwyczaj ma wielkość od kilku do ponad dwudziestu metrów kwadratowych (wymiar jest podany zazwyczaj na boku części kajta podany w metrach kwadratowych). Im większy latawiec, tym mocniejsza jego moc. Zawodowi kajciarze posiadają minimum 4 latawce w wielu wielkościach i używają ich w zmiennych warunkach pogodowych. Większy latawiec kite zazwyczaj kupują kite surferzy ciężcy i ci gdy wiatr słabnie, latawic mały – riderzy lżejsi, i gdy wiatr są bardzo silne. Właściwe dobranie latawca pomaga zachować właściwe bezpieczeństwo.

Odwiedź sklep kitesurfing i dobierz odpowiedni sprzęt dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here