Rola ratownictwa drogowego w Szczecinie

0
371

Na czym polega ratownictwo drogowe?

Pomoc drogowa Szczecin bardzo często jest ściągana do skomplikowanych oraz groźnych wydarzeń drogowych. Wynika to przede wszystkim z bardzo dużego doświadczenia, zasłużonego przez wiele lat prowadzenia działalności, jak również dysponowania innowacyjnym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym zasadniczo polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co zwyczajne autoholowanie przy pomocy lawety? Na pewno nie.

Ratownictwo drogowe dla trudnych przypadków

Zabranie z jezdni unieruchomionego wozu, gdzie układ kierowniczy jest sprawny , nie nastręcza często większych trudności. Głównie jeśli jest to pojazd osobowy lub pojazd dostawczy . Lawety zaopatrzone są we wciągarki, które lekko sobie radzą z ładowaniem zepsutego wozu na platformę. W jaki sposób jednak działa pomoc drogowa, kiedy popsuty wóz nie może samodzielnie być przetransportowany na lawetę bądź co gorsza, brał udział w dachowaniu czy też wjechał do głębokiego rowu? Wtedy wydobycie go wymaga posiadania znacznie bardziej fachowego sprzętu, niż zwykła laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może dostarczać usługę ratownictwa drogowego.

Laweta HDS

Jednym z ważniejszych narzędzi na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. Ta maszyna ma z zasady udźwig do kilku ton, dzięki czemu nietrudno radzi sobie z podnoszeniem większą częścią wozów osobowych. Uczestnictwo pomocy drogowej z takim wyposażeniem jest bardzo ważne , aby nie zwiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na aucie. Tak mogłoby się wydarzyć, jeślibyśmy chcieli użyć utartych metod do wydobycia auta z rowu lub odwrócenia go na koła. Usterki zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to bardzo często występujące uszczerbki, będące skutkiem nieumiejętnego przebiegu akcji ratowniczej samochodu. Lawety Szczecin z HDS umożliwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i powiększając jej bezpieczeństwo.

Holownik z rotatorem

Co chwila pomoc drogowa wzywana jest do stłuczek z partycypacją aut ciężarowych. Aby sprawnie obsłużyć takie zlecenie, niezbędne jest dysponowanie odpowiednimi narzędziami pracy. W tym przypadku mowa o dużych i ciężkich holownikach . Ich ukrytą bronią jest nie tylko wielka moc i moment obrotowy, ale również tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o ogromnej sile udźwigu, pozwala prowadzić akcje ratownicze w nieoptymalnych warunkach – głównie tam, gdzie bardzo mała ilość przestrzeni na drodze , nie pozwala na sprawne i bezpieczne sterowanie holownikiem. Olbrzymie ceny za tego typu pojazdy ratownicze, osiągające nawet do 1 miliona złotych, powodują że tylko mała liczba firm jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego również dla samochodów ciężarowych. Przed włączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, konieczne jest jego wcześniejsze rozładowanie i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zadaniem również zazwyczaj zajmuje się pomoc drogowa, korzystając z posiadanych przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here